Dlaczego seks jest ważny w związku?

erekcja

Seks z ukochaną osobą zdecydowanej większości z nas kojarzy się z czymś pozytywnym, bardzo przyjemnym i odprężającym. To oczywiste, że chcielibyśmy się kochać jak najczęściej, jednak w praktyce bywa różnie. Zwykle z powodu stresu i przepracowania nie mamy ani czasu ani ochoty na jakiekolwiek zbliżenia. Z czasem zaczynamy podchodzić do seksu jak do obowiązku, co jeszcze bardziej pogarsza nasze relacje z partnerem. Okazuje się bowiem, że niezbyt częsty seks może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla związku i ogólnego samopoczucia.

Oczywiście należy tutaj podkreślić, że każda osoba ma zupełnie inny poziom libido i trzeba to uszanować – jedni mogą kochać się każdego dnia, nawet kilka razy dziennie, a innym natomiast wystarczy regularne współżycie np. raz w tygodniu. Jednak nie należy w żadnym wypadku ciągle odkładać współżycia na później i znajdować coraz to nowsze wymówki, ponieważ takie postępowanie może bardzo odbić się na relacjach z partnerem.

Poznaj 4 istotne powody, dla których z całą pewnością warto jest uprawiać seks regularnie:

  1. Seks zbliża partnerów

Regularne współżycie daje poczucie silniejszej i bliższej więzi, intymności oraz lepszego kontaktu z partnerem. Każdy dotyk zbliża, uspokaja i pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu. Również wspólna nagość powoduje, że więzi pomiędzy partnerami się zacieśniają oraz dochodzi do samoakceptacji własnego ciała, jak i ciała partnera.

  1. Seks umacnia wzajemne relacje

Specjaliści udowodnili, że podczas współżycia, głównie w momencie przeżywania orgazmu nasza przysadka mózgowa uwalnia spore ilości oksytocyny, czyli hormonu przywiązania. Kiedy nie kochamy się z partnerem zbyt często to poziom tego hormonu w naszym organizmie stopniowo spada i równocześnie wpływa to niestety na ochłodzenie relacji i bliskości z partnerem. Tylko przy regularnym i udanym seksie można zachować odpowiedni poziom oksytocyny i zapewnić trwałość i bliskość w związku.

  1. Seks rozładowuje napięcie

Współżycie to podstawowy sposób na skuteczne rozładowanie popędu seksualnego. Tak więc regularne uprawianie seksu nie tylko zbliża i tworzy wyjątkową więź między partnerami, ale również pozwala zaspokoić nasze w pełni naturalne potrzeby biologiczne.

  1. Współżycie zapewnia odprężenie i relaks

Udany i długi seks poprzedzony delikatnymi pieszczotami oraz zakończony orgazmem i przytulaniem, może być doskonałym środkiem uspokajającym. Seks sprawia, że nasze wszystkie mięśnie się rozluźniają, czujemy się odprężeni, oderwani od rzeczywistości i codziennych problemów. Skupiamy się wtedy wyłącznie na naszym partnerze i czerpiemy przyjemność z tych wspólnych, intymnych chwil. Udany seks zapewnia nam także spokojny sen więc to idealna alternatywa dla środków nasennych i uspokajających.

napotencje